
Město Týn nad Vltavou získalo od ČEZ a.s. areál bývalé ubytovny Blanice, který má rozlohu cca 3ha. Převedení tohoto území do rukou města mu dává příležitost, jak vyřešit některé palčivé otázky v oblasti rozvojových ploch pro bydlení a občanskou vybavenost. To, jakým směrem se bude jeho využití ubírat zároveň klade na ty, kteří o tom budou rozhodovat, velkou zodpovědnost. Jsme přesvědčeni, že v našich řadách máme schopné odborníky, kteří dokáží tento úkol zvládnout tak, aby přinesl co největší přínos našim občanům a přispěl k rozvoji města.
Co městu chybí?
Dlouhodobou bolestí našeho města je nedostatek rozvojových ploch pro výstavbu jak rodinných, tak bytových domů. Od devadesátých let minulého století vznikly pouze dvě nové lokality, které jsou dnes již zastavěné-Milevská a Na Pastvinách. Lokalita U Dusíků strouhy, je dlouhodobě blokovaná majitelem pozemku, který nerespektoval územní plán. V obytné zóně Sever, na kterou je zpracovaná urbanistická studie, je velké množství vlastníků, což komplikuje řešení celé lokality. Její realizace je běh na dlouhou trať. Právě smysluplné využití bývalého areálu ubytovny Blanice může vytrhnout městu trn z paty v otázce rozvoje bydlení a občanské vybavenosti. Již delší dobu sledujeme úbytek obyvatelstva a především odchod mladých lidí do okolních měst a obcí, kde mají možnost získání pozemků pro výstavbu rodinných domů či získání nového bytu.
Využijeme příležitost, kterou nám Blanice poskytuje při řešení rozvoje města.
Co může Blanice poskytnout?
Na ploše areálu Blanice by mohla v budoucnu vyrůst nová městská čtvrť nabízející byty a domy různých velikostí a standardů – např. startovací byty pro mladé rodiny, sociální byty, byty pro seniory, větší byty s terasami a předzahrádkami, řadové domy. Ne pouze bydlení, ale i příjemný veřejný prostor by mělo vytvářet regenerované území – místa pro setkávání obyvatel, komunitní zahrádky, hřiště pro děti i fitparky pro dospělé, sdílené dílny, plácky pro posezení a popovídání. Zákoutí pro grilování, místa pro kulturní a sportovní akce, která by nerušila, a přitom lákala k pobytu, spoustu zeleně a vodních prvků, mezi nimiž se lze procházet a jezdit na kole. Nesmí chybět dostatek parkovacích míst jak součástí ulic, tak v parkovacích domech. Součástí takové moderní čtvrti s více než třemi a půl tisíci obyvateli by mělo být i komunitní centrum, kluby pro děti, mládež i seniory, služby, kavárny, fitness a další funkce.
Chceme moderní městskou čtvrť odpovídající 21. století
Je smysluplné rekonstruovat stávající objekty?
V uplynulém období proběhla poměrně bouřlivá diskuse o tom, jakým způsobem uchopit regeneraci areálu ubytovny Blanice. Jednou z preferovaných cest byla rekonstrukce stávajících panelových domů. Tento způsob považuji za velice nešťastný a v podstatě by se jím zahodila ona velká příležitost na vybudování moderní městské čtvrti. Problém vidím hned v několika ohledech:
- Urbanistické řešení-Zástavba vznikla v osmdesátých letech minulého století a je zcela poplatná té době, kdy stát neuměl stavět jinak, než z unifikovaných panelových systémů, kdy byly předepsány hustoty obyvatel na ha a kdy stupeň automobilizace byl 1:4. Při přestavbě všech objektů areálu ubytovny Blanice by vzniklo cca 280 bytů(samozřejmě by záleželo na velikostech bytů). To představuje potřebu minimálně stejného počtu parkovacích míst. Při využití plochy stávajícího parkoviště před Blanicí by byl deficit cca 200 parkovacích stání. To je při již současném chronickém nedostatku parkovacích míst na celém sídlišti Hlinecká velmi obtížně řešitelný problém. Aby se ze dnes opuštěných objektů nestalo,, Město hrůzy“, je potřeba s přestavbou začít v co nejkratší době. Zkušenost z objektů v bývalých kasárnách říká, že jakékoliv náklady vynaložené na střežení objektů jsou vyhozené prostředky. Navíc je otázkou, zda město bude v relativně krátké době potřebovat cca 280 bytů.
Nemalou komplikací při smysluplném využití stávajícího zastavění by byla obslužnost jednotlivých objektů. Ty jsou dnes přístupné spojovací chodbou na nemají vlastní příjezd. Znamenalo by to vybudovat ke každému objektu samostatný příjezd. Ano, je to možné, ale je to opět zabrání dalších ploch zeleně a zvýšení nákladů na získání jednoho bytu. Převzetí stávající koncepce zastavění považuji za zcela nevhodné - Stavebně technický stav objektů-V roce 2011 si společnost ČEZ,a.s. nechala zpracovat podrobnou analýzu stavu objektů a nákladů na jejich rekonstrukci. Studie posuzovala jednotlivé stavební části jednotlivých objektů od nosných konstrukcí, přes rozvody technického vybavení až po energetickou náročnost. Z analýzy jednoznačně vyplynulo, že kromě nosných konstrukcí jsou všechny součásti stavby za hranicí životnosti a v případě rekonstrukce by muselo dojít k celkovému,,očesání“ budovy tak, že by zbyl pouze železobetonový panelový systém. V závěru studie bylo doporučení, že rekonstrukce a přestavba objektů je problematická a že se doporučuje některé objekty zbourat.
- Dispoziční řešení stávajících objektů-Ubytovny mají svůj specifický charakter dispozic, vyplývající ze systému užívání. Centrem objektu je vedena cca 40m dlouhá chodba, na kterou jsou navěšeny jednotlivé ubytovací buňky. Příčný stěnový systém s nosnými stěnami po 3,6m striktně definuje dispoziční možnosti. V těchto limitujících podmínkách je vytvoření kvalitního moderního bydlení velice obtížné.
Není problém cokoli a jakkoli přestavět. Je ale otázka, zda to potřebujeme a kolik to bude stát
Jak postupovat?
V první řadě zodpovědně zvážit všechny možnosti řešení pro město důležité a cenné lokality. Dát občanům možnost se k záměrům vyjádřit a dát prostor odborníkům zapojit se do diskuse o její budoucnosti. Zpracovat analýzu skutečných potřeb, na jejichž základě bude vypracováno zadání pro architekty. V zadání by mělo být definováno ne jen řešení vlastního areálu Blanice, ale i vazby na nejbližší okolí a celé město. Nemá smysl zadávat dílčí projektová řešení, když není známa celková koncepce.
V současné době považuji za nejefektnější řešení nechat odstranit nevyužívané objekty. Zamezí se tím jejich postupná devastace a vznik nekulturního a nebezpečného prostředí v centru nějvětšího obytného souboru ve městě. Prakticky okamžitě by vznikly plochy zeleně využitelné obyvateli Hlineckého sídliště při vynaložení minimálních nákladů. Získá se tím čas na kvalitní přípravu zadání.
Pospíchejme pomalu a s rozvahou.
V tomto volebním období zajistíme zpracování kvalitního zadání pro urbanistickou soutěž a její uspořádání. Budeme prosazovat odstranění nepotřebných objektů a rekultivaci volných ploch.
